Co to jest atopowe zapalenie skóry i jak je leczyć?

Skóra jest największym i najbardziej wrażliwym narządem człowieka. U dzieci jest ona szczególnie delikatna dlatego bardzo łatwo poddać ją drażniącemu działaniu różnych czynników. Skóra noworodka jest gładka, miękka i delikatna. Choroby skóry występują często u niemowląt i starszych dzieci. Jedną z takich bardzo popularnych chorób skóry jest atopowe zapalenie skóry. Dawniej nazywane wypryskiem atopowym.

Podłoże alergiczne

Atopowe zapalenie skóry w skrócie AZS ma podłoże alergiczne, jest wywołane uczuleniem na pokarmy, roztocza kurzu domowego, pyłki traw i drzew, Nie jest zaraźliwe jednak bardzo uciążliwe. Zmiany w postaci suchych wysięków mogą wystapić już w wieku kilku miesięcy u niemowlaków. Zmiany obejmują zazwyczaj policzki, zewnętrzne powierzchnie przedramion i łydek. Atopowe zapalenie skóry jest dolegliwością swędzącą, ze względu na to powoduje u dzieci drażliwość i czasem drobne zmiany zapalne, spowodowane drapaniem swędzących miejsc. U dzieci starszych zmiany umiejscowione sa przeważne w zgięciach łokci i kolan oraz na nadgarstkach i szyi. Swędzące wykwity pokryte strupami, często sączące się. W miejscach zmienionych chorobowo skóra jest sucha, szorstka i grubsza. Działanie drażniące może powodować dodatkowo nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Konieczne jest wyeliminowanie wszytkich środków drażniących zwartych w kosmetykach, proszkach do prania, mydłach. Kontakt z wełną, proszki do prania, detergenty, suche powietrze, pot, stres. Wszystkie kosmetyki powinny być hypoalergiczne. A pielęgnacja skóry atpowej polega przede wszystkim na natłuszczaniu i nawilżaniu skóry.

Leczenie AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na usunięciu czynników alergizujących, zastosować odpowiednią dietę, wyeliminować kurz z otoczenia, oraz czynniki zawarte w mydłach, proszku do prania i innych kosmetykach. Natomiast w przypadku nasilenia wyprysków stosuje sie maści i kremy przeciwzapalne dostępne w aptece bez recepty oraz leki przeciwhistaminowe przepisane przez lekarza. Właściwe leczenie osłabia rzuty chorobowe. Wymusza to skrupulatną i systematyczną higiene skóry, stosowanie mydła lecznicze i preparatów łagodzące do kąpieli. Maści i kremy dermatologiczne w celu nawilżania skóry i zmniejszenia świadu. Nie zawsze daje sie ustalić przyczyne choroby, przebiega ona jednak z okresami pogorszenia i całkowitego ustąpienia dolegliwości. Najczęściej ustępuje przed 3 rokiem życia, jeżeli natomiast utrzymuje się dłużej to znaczy, że schorzenie przeszło w postać przewlekłą i w starszym wieku dzieco może zachorować na astmę.

weselnystolik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.