Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jacy lekarze używają stetoskopu?

20 kwietnia 2023 Jacy lekarze używają stetoskopu


Podstawowe narzędzie pracy lekarza jest przyrządem tak oczywistym, że nie zadajemy sobie pytań ani o pochodzenie, ani o metodę działania, jak również kto się nim posługuje. Dlatego w tym artykule zdecydowaliśmy się przybliżyć odpowiedzi na pytania, które zapewne trapią niektórych.

Stetoskop – skąd się wziął?

Stetoskop lekarski został wynaleziony w 1816 roku, a zasługę tą przypisuje się Francuzowi, Rene Theophilowi Hyacinthe Laennecowi. Początkowo był on wykonany z lejkowatego w kształcie kawałka drewna, z czasem był udoskonalany. Już w połowie XIX stulecia powstała wersja tego urządzenia, które wykorzystywane jest do dziś jako stetoskop położniczy i używa się go do osłuchiwania serca płodu.

Budowa stetoskopu

Ten podstawowy przyrząd pracy lekarza składa się z kilku podstawowych elementów, z których wyróżnić możemy:

  • głowicę, złożoną z lejka i membrany

  • przewody – łączą głowicę z tzw. lirą, która rozprowadza dźwięk do uszu

  • „miękkie oliwki”, czyli końcówki uszne

Istnieje kilka różnych wersji stetoskopu, jednak każdy z nich będzie składał się z wyżej wymienionych elementów.

Rodzaje stetoskopów

Możemy wyróżnić kilka rodzajów przyrządu. Prócz wspomnianego już stetoskopu położniczego będą to również: internistyczny, kardiologiczny, anestezjologiczny oraz pediatryczny. Każdy z nich będzie prezentował się nieco inaczej. Stetoskop internistyczny to najpowszechniej używany rodzaj tego sprzętu, dzięki któremu jest możliwe słuchanie tonów serca oraz szmerów sercowych i oddechowych.

Kardiologiczny jest najbardziej zaawansowanym ze wszystkich, co wiąże się z najwyższą czułością, ponieważ musi on wychwytywać pełną skalę tonów, natomiast anestezjologiczny jest wyposażony w lekką i płaską głowicę, którą można umieścić pod odzieżą lub ciśnieniomierzem. Stetoskop pediatryczny to wariant internistycznego cechujący się mniejszym rozmiarem głowicy, co jest związane z przeznaczeniem do pracy z małymi pacjentami.

Kto używa stetoskopu?

Oczywista odpowiedź to lekarze (chociaż do grona użytkowników można zaliczyć również weterynarzy). Wymienione wyżej rodzaje stanowią już pewną informację dotyczącą tego, komu potrzebny jest stetoskop lekarski. Podstawową grupę będą stanowić interniści, ale w gronie lekarzy korzystających z tego przyrządu nie zabraknie również pediatrów, anestezjologów, a stetoskop kardiologiczny będzie oczywiście atrybutem pracy medyków zajmujących się funkcjonowaniem ludzkiego serca. W gruncie rzeczy jest to jeden z najpowszechniej stosowanych przyrządów do badania ludzkiego ciała, więc grono specjalistów, którzy się nim posługują, nie musi być zbiorem zamkniętym.

Redakcja zdrowezatoki.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, odżywianie i piękno spotykają się w harmonijnym związku, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich poszukujących drogi do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zabiegi stomatologiczne
badanie wzroku Brzesko
Jacy lekarze używają stetoskopu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jacy lekarze używają stetoskopu