Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Witamina A – co warto wiedzieć?

12 maja 2020

Witamina A to jedna z tych substancji, bez których nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób. W jaki sposób wpływa ona na ogólny stan naszego zdrowia?

Co możemy zrobić, by chronić się przed jej niedoborami?

Powodów, dla których warto regularnie sięgać po produkty będące dobrym źródłem witaminy A, jest wiele. To dzięki niej nasz wzrok działa w prawidłowy sposób, to dzięki niej możemy utrzymać skórę, włosy i paznokcie w dobrej formie. Witamina ta odgrywa też bardzo ważną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych, ma też bardzo dobry wpływ na pracę naszego układu oddechowego. Zdrowa dieta, w której witamina A pojawia się w odpowiednich ilościach, wspiera też odporność organizmu i sprawia, że jesteśmy lepiej chronieni przed licznymi bakteriami i wirusami. Gdy nasz organizm nie trzymuje odpowiednich ilości tej substancji, zaczynają się spore problemy ze zdrowiem. Jakie objawy mogą świadczyć, że zbyt rzadko pojawia się ona w naszym menu?

Niedobór witaminy A

Niedobory witaminy A wiążą się z licznymi dolegliwościami, które mogą poważnie utrudniać nam życie. Problemy z widzeniem, tzw. kurza ślepota, spierzchnięta skóra oraz problemy związane z suchością oka – oto symptomy, których nie powinno się lekceważyć. Brak witaminy A może się też wiązać z takimi dolegliwościami, jak wysypki czy zmiany trądzikowe, które mogą negatywnie wpływać i na nasz wygląd, i nastrój.

Gdzie szukać witaminy A? W mleku oraz w produktach mlecznych, w podrobach oraz w tłustych rybach morskich. Bardzo dobrymi źródłami witaminy A są też warzywa i owoce, takie jak marchew, pomidor czy papryka. Ze względu na zawartość sporych ilości witaminy A warto też włączyć do swej diety takie przysmaki, jak jarmuż, sałata oraz szpinak.

Redakcja zdrowezatoki.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, odżywianie i piękno spotykają się w harmonijnym związku, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich poszukujących drogi do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

gęsi smalec
zbilansowana dieta
zdrowe przekąski dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

zdrowe przekąski dla dzieci