Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

26 stycznia 2022 Jak pielęgnować soczewki kontaktowe

Czyszczenie soczewek wielokrotnego użytku wcale nie jest tak skomplikowane. Dokładnie wiedząc, jakie działania wykonać po kolei, szybko poradzimy sobie z pielęgnacją. Systematycznie dbanie o soczewki do oczu zapewni komfortowe użytkowanie przez długi czas oraz pomoże dbać o oczy.

O czym należy pamiętać przy pielęgnacji soczewek kontaktowych?

Pielęgnacje soczewek kontaktowych wykonujemy w kilku prostych krokach. Zawsze na początku musimy pamiętać o tym, aby dokładnie umyć ręce i dobrze je wysuszyć.

Cały proces zakładania oraz zdejmowania soczewek powinno się rozpoczynać od tego samego oka. Ważne jest również to, aby czyścić soczewki wielokrotnego użytku po każdym ich zdjęciu i najlepiej od razu. Natomiast gdy posiadamy soczewki do oczu jednodniowe, po prostu po ich zdjęciu wyrzucamy je do kosza.

Do ich wyczyszczenia czy pojemnika na płyn do soczewek nigdy nie wolno używać zwykłej wody z kranu, ponieważ może on zawierać różnego rodzaju szkodliwe dodatki. W ten sposób można zanieczyścić, a nawet doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nie tylko soczewki, a nawet własne oczy. Do tego procesu wykorzystuje się specjalny, świeży płyn dezynfekcyjny.

Jak dokładnie czyści się soczewki kontaktowe?

Na początku należy wypełnić czysty pojemnik świeżym płynem dezynfekującym. Trzeba o tym pamiętać za każdym razem, gdy rozpoczynamy czyszczenie.

Dokładnie czyścimy pierwszą soczewkę, trzymając ją w czystej, osuszonej dłoni. Proces rozpoczynamy od wyciśnięcia kilku kropli płynu na soczewkę, a następnie delikatnie pocieramy jednym palcem całą powierzchnią do uzyskania czystości. Starannie płuczemy soczewkę w kilku kroplach płynu dezynfekcyjnego, a następnie przekładamy ją do czystego pojemnika, który służy nam wyłącznie na soczewki kontaktowe.

Wszystkie kroki należy powtórzyć dla drugiej soczewki, a następnie zamknąć pojemnik i pozostawić soczewki do następnego użytku. Na płynie dezynfekcyjnym mamy instrukcje, gdzie możemy sprawdzić, jak długo dezynfekować albo jak często wymieniać płyn do soczewek. Jest to pomocne dla osób, które nie korzystają z soczewek każdego dnia.

Jak wyczyścić pojemnik na soczewki?

Istotne jest również to, aby dokładnie czyścić pojemnik, gdzie przechowujemy nasze soczewki. Na początek opróżniamy go całkowicie ze starego płynu, a następnie robimy dokładne płukanie świeżym płynem do soczewek kontaktowych.

Czysty pojemnik najlepiej jest postawić na powietrzu do całkowitego wyschnięcia. Dla lepszego efektu można postawić go do góry nogami, na czystym materiale, takim jak na przykład ręcznik papierowy. Na koniec warto pamiętać o tym, aby systematycznie wymieniać swój pojemnik na soczewki i robić to przynajmniej raz w miesiącu.

Więcej informacji od specjalistów można znaleźć na stronie internetowej Acuvue.pl, gdzie znajdują się dokładne instrukcje tego, w jaki sposób czyścić i pielęgnować soczewki kontaktowe. Na stronie można także skorzystać z profesjonalnej konsultacji dotyczącej doboru odpowiednich soczewek. W ten sposób można wybrać najlepsze rozwiązanie gwarantujące wygodę noszenia i wyraźne widzenie.

Redakcja zdrowezatoki.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, odżywianie i piękno spotykają się w harmonijnym związku, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich poszukujących drogi do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zabiegi stomatologiczne
badanie wzroku Brzesko
Jacy lekarze używają stetoskopu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jacy lekarze używają stetoskopu