Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kiedy zaleca się wykonanie tomografii komputerowej?

8 marca 2023 wykonanie tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa (z ang. Computed Tomography) jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym, które pozwala na uzyskanie precyzyjnego, wielowymiarowego obrazu rentgenowskiego. Chociaż do badania tomografii komputerowej wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, daje ona dużo dokładniejszy obraz (w 2D i 3D) od klasycznego zdjęcia RTG. Kiedy warto wykonać tomografię komputerową?

Kiedy zaleca się wykonanie tomografii komputerowej?

Współczesne technologie, w tym możliwość uzyskania dwu lub trzy wymiarowego obrazu rentgenowskiego sprawiły, że CT stało się jednym z popularniejszych, często stosowanych badań z kategorii diagnostyki obrazowej. Tomografia stosowana jest w onkologii, ortopedii, neurologii i wielu innych dziedzinach medycyny. Najszęstszymi zakresami badań są natomiast: tomografia zatok, głowy, kręgosłupa czy stawów biodrowych, stawu barkowego lub skokowego.

Tomograf to nowoczesne urządzenie, który pomaga w zbadaniu wielu struktur i narządów wewnętrznych w ciele człowieka. CT jest wykorzystywana do:

  • zdiagnozowania urazów– uszkodzeń kości, tkanek miękkich i narządów wewnętrznych,
  • diagnostyki chorób wewnętrznych schorzeń płuc, trzustki, wątroby, jelit, czy nerek. Badanie CT może również pomóc w diagnostyce onkologicznej: ocenie rozległości nowotworów i ewentualnych przerzutów.
  • planowania zabiegów medycznych– badanie tomograficzne może być praktycznym rozwiązaniem podczas planowania procedur medycznych i monitorowania zabiegów: biopsji, radioterapii itp.
  • realizacji badań przesiewowych– czasami wykonuje się badanie CT celem wczesnego wykrycia różnego rodzaju chorób (np. raka płuc).

Gdzie najlepiej wykonać tomografię komputerową?

Badanie tomograficzne można przeprowadzić w placówce publicznej lub komercyjnej. Zdarza się, że na badanie CT realizowane na NFZ czeka się długo, a czas nie zawsze jest sprzymierzeńcem pacjenta. Jeżeli chory chce szybko wykonać zlecone badanie, może sprawdzić ofertę prywatnych gabinetów znajdującym się na terenie jego miejscowości. Jeżeli np. mieszkasz w Wielkopolsce, możesz umówić się na badanie tomografia komputerowa Poznań w Centrum Diagnostyki MedFlow przy ulicy Nowina 9.

Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?

Badanie tomograficzne jest nieinwazyjne, bezbolesne, szybkie i bezpieczne. Mimo że pacjent narażony jest na działanie szkodliwych (w nadmiarze) promieni elektromagnetycznych zwanych falami X – badanie CT jest bezpieczne. Przed jego wykonaniem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski i jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych do wykonania tomografii komputerowej, pacjent jest kierowany na badanie.

Warto pamiętać, że decyzja o wykonaniu tomografii komputerowej powinna być zawsze podejmowana przez lekarza na podstawie indywidualnej oceny każdego przypadku. Do wykonania tego badania niezbędne jest posiadanie skierowania.

Materiał zewnętrzny

Redakcja zdrowezatoki.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, odżywianie i piękno spotykają się w harmonijnym związku, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich poszukujących drogi do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zabiegi stomatologiczne
badanie wzroku Brzesko
Jacy lekarze używają stetoskopu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jacy lekarze używają stetoskopu