Zespół cieśni nadgarstka – choroba osób pracujących przy komputerze

Masz siedzącą, wielogodzinną pracę przy komputerze? Jeśli wykonujesz ją bez większych przerw, jesteś szczególnie narażony na zachorowanie na zespół cieśni nadgarstka. Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i w jaki sposób można ją leczyć.

Zespół kanału nadgarstka to jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób, z którymi zmagają się pacjenci ortopedów i chirurgów ręki. Neuropatia ta wywołuje liczne dolegliwości bólowe oraz drętwienie kończyny górnej, zwłaszcza w obrębie palców.

Kanał nadgarstka – co to takiego?

Kanał nadgarstka stanowi niewielka przestrzeń, znajdująca się między więzadłem poprzecznym dłoniowym a kośćmi nadgarstka. Poprzez kanał przebiegają ścięgna mięśni zginaczy palców, kciuka, a także nerw pośrodkowy. Choroba obejmuje właśnie ten ostatni nerw, poddawany nieustannemu uciskowi.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka i z jakimi objawami się wiąże?

Najprościej mówiąc, charakteryzuje się uciskiem na nerw pośrodkowy, znajdujący się w kanale nadgarstka. Choroba polega na zaburzeniu przewodnictwa nerwowego. Jej skutkiem jest zanik mięśni unerwianych przez nerw pośrodkowy.

Do najpopularniejszych objawów pacjentów cierpiących na zespół cieśni nadgarstka należą:

  • zaburzenia czucia w obszarze palców,
  • drętwienie palców,
  • objawy bólowe występujące za dnia i w nocy.

Dolegliwości te dawniej pojawiają się najczęściej u kobiet dojrzałych, po 40. roku życia, choć aktualnie (w dobie powszechnej pracy biurowej) występują także u młodszych osób.

Najczęstsze przyczyny występowania choroby

Zarówno predyspozycje genetyczne, jak również ciąża stanowią czynnik sprzyjający zachorowaniu. Nie zawsze jednak etiologia choroby jest znana. Najczęściej jednak pojawia się u osób, które wykonują wielogodzinną pracę przy komputerze. Ciągłe utrzymywanie mięśni nadgarstka w napięciu przyczynia się w znacznym stopniu do wystąpienia choroby. Warto wspomnieć również o tym, że zespół kanału nadgarstka może stanowić skutek urazu mechanicznego, m.in. złamania kości promieniowej.

Chirurgia ręki – czym jest i jak może pomóc pacjentom z zespołem cieśni nadgarstka?

Chirurgia ręki jest dziedziną łączącą w sobie osiągnięcia różnych specjalności, w tym ortopedii, chirurgii plastycznej oraz mikrochirurgii. Jej celem jest odtworzenie funkcji, pozwalającej pacjentowi na precyzyjne podnoszenie i chwytanie przedmiotów w codziennym życiu.

Profilaktyka i leczenie

Główną metodą leczenia jest zabieg operacyjnym, który ma za zadanie odbarczenie nerwu pośrodkowy w kanale nadgarstka. Operację wykonuje chirurg plastyczny lub specjalista z zakresu chirurgii ortopedycznej. Warto, aby zabieg przeprowadzał lekarz specjalizujący się w chirurgii ręki. Jednym z najbardziej znanych specjalistów w tej dziedzinie jest doktor Maciej Klich. Po przeprowadzeniu zabiegu miejsce operowane nie wymaga usztywnienia. Jeśli chodzi o profilaktykę, zalecane są przede wszystkim przerwy podczas pracy przy komputerze. Krótkie ćwiczenia rozluźniające mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *