Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Co powinniśmy wiedzieć na temat wiolonczeli?

11 marca 2022 Co powinniśmy wiedzieć na temat wiolonczeli

Wiele osób początkujących ma wiele wątpliwości co do wiolonczeli. Nie jest to jednak nic zaskakującego- instrument ten nie jest tak popularny, jak chociażby gitara czy pianino. Przed zakupem warto zapoznać się z absolutnymi podstawami w tym zakresie. Jakie materiały wykorzystywane są do wyprodukowania wiolonczeli? W jaki sposób poprawnie na niej grać? Czy granie na niej jest czymś problematycznym? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Jakie materiały wykorzystywane są do wyprodukowania wiolonczeli?

Pomimo tego, że wiolonczela nie należy do najpopularniejszych instrumentów, to coraz większa liczba osób decyduje się na jej zakup. Wiele osób zastanawia się jednak, z czego jest ona produkowana. Jak łatwo się domyśleć, wiolonczela posiada struny, które są gwarancją ciemnego, mniej nośnego brzmienia. Z metalu produkowane są również nóżki. Jeśli chodzi o podstrunnicę, to jest ona wykonana z hebanu. Dzięki temu instrument jest odpowiednio twardy. W niektórych przypadkach wiolonczela posiada inkrustację z masy perłowej lub kości słoniowej. Smyczkowie korzystają również z włosia końskiego, które może być oczyszczone, surowe lub wybielone. Jednym z kluczowych elementów jest również kalafonia, czyli specjalna żywica, dzięki której możliwe jest usłyszenie brzmienia.

W jaki sposób poprawnie grać na wiolonczeli?

Wiolonczela to instrument, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak jednak grać na nim w sposób prawidłowy? Jedną z podstawowych technik jest oczywiście przeciąganie smyczkiem, który trzymany jest w prawej ręce. Jednocześnie palce lewej ręki dociskają różne miejsca gryfu, czego konsekwencją jest zmiana wysokości dźwięku. Alternatywną techniką dla nieco bardziej zaawansowanych osób jest pizzicato- wówczas smyczek jest odkładany, a struny są szarpane dłonią. Col legno natomiast to uderzanie prętem smyczka o struny.

Czy granie na wiolonczeli jest trudne?

W praktyce trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy wiolonczela jest trudnym instrumentem. Jeśli ktoś opanuje dość dobrze technikę grania, wówczas wiąże się to z wieloma przyjemności. Jednak zanim do tego dojdzie, często możemy się irytować, że dźwięki nie są takie, jakbyśmy sobie tego życzyli. W każdym przypadku powinniśmy zachowywać jednak otwartą głowę- kluczowe jest eksperymentowanie i ciągłe ćwiczenie. Potrzeba wiele czasu, aby opanować wszystkie aspekty tego instrumentu.

Redakcja zdrowezatoki.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, odżywianie i piękno spotykają się w harmonijnym związku, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich poszukujących drogi do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Gdzie najlepiej kupować kosmetyki
Zabiegi modelujące sylwetkę
zabieg mezoterapii igłowej

Jesteś zainteresowany reklamą?