Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Choroba Parkinsona – jak się ją rozpoznaje i leczy?

1 stycznia 2023 Choroba Parkinsona


Neurodegeneracyjne choroby, czyli choroby powodujące uszkodzenie układu nerwowego dotykają wielu osób, nie tylko w podeszłym wieku. Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób tego typu jest choroba Parkinsona. Jak można ją rozpoznać i leczyć z wykorzystaniem rehabilitacji?

Jakie objawy wywołuje choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest postępującym zaburzeniem układu nerwowego, które wpływa na ruch ciała. Jest to spowodowane degeneracją komórek produkujących dopaminę w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia ilości tego związku i poważnych działań niepożądanych. 

Dopamina jest podstawowym neuroprzekaźnikiem, który odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu procesów ciała, w tym także ruchu, więc obniżenie poziomu dopaminy prowadzi do pojawienia się wielu objawów ruchowych, takich jak drżenie, sztywność oraz trudności z koordynacją i równowagą.

Objawy te są charakterystyczne właśnie dla choroby Parkinsona. Mogą pojawiać się stopniowo i mogą się być również zróżnicowane w zależności od osoby, a także mogą zmieniać się wraz z postępem czasu. 

Jak leczyć chorobę Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest chorobą przewlekłą dotykającą układu nerwowego i nie ma na nią lekarstwa, ale istnieją metody leczenia, które mogą złagodzić objawy i poprawić jakość życia. 

Należą do nich leki zwiększające poziom dopaminy w mózgu, takie jak lewodopa, oraz zabiegi chirurgiczne, takie jak głęboka stymulacja mózgu. Dodatkowo bardzo ważne są w tej dolegliwości fizykoterapia, terapia zajęciowa i terapia mowy, na przykład prowadzone w profesjonalnym ośrodku instytutboczarska.pl.

Należy zauważyć, że choroba Parkinsona to nie tylko zaburzenie ruchowe, ale może również wpływać na inne objawy niemotoryczne, między innymi może powodować dolegliwości takie jak depresja, lęki, zaburzenia snu i pogorszenie funkcji poznawczych.

Dlaczego zalecana jest rehabilitacja w chorobie Parkinsona?

Rehabilitacja jest ważną częścią procesu leczenia choroby Parkinsona i może być korzystna dla wielu osób z tą chorobą. Rehabilitacja może pomóc poprawić mobilność, równowagę i koordynację, a także zredukować inne objawy, które nie są związane z układem ruchowym.

Celem rehabilitacji w chorobie Parkinsona jest wsparcie w utrzymaniu niezależności, poprawie jakości życia i spowolnieniu postępu choroby. Rehabilitację można prowadzić w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych, na przykład w specjalistycznych ośrodkach takich jak instytutboczarska.pl, a ponadto zaleca się rozpoczęcie rehabilitacji tak szybko, jak to możliwe po postawieniu diagnozy, ponieważ może to pomóc spowolnić postęp choroby i poprawić wyniki.

Aby opracować plan rehabilitacji, ważna jest współpraca z interdyscyplinarnym zespołem pracowników, którzy mają doświadczenie w leczeniu choroby Parkinsona, w tym neurologa, fizjoterapeuty, terapeuty zajęciowego, logopedy oraz psychologa lub psychiatry.

Jak prowadzi się rehabilitację u osób z chorobą Parkinsona?

Fizjoterapia pomaga osobom z chorobą Parkinsona zachować ruchomość ciała, co również poprawia ich siłę, elastyczność i równowagę. 

Terapia zajęciowa może uczyć, jak dostosować się do ich pogarszających się stopniowo umiejętności i znaleźć sposoby na dalsze wykonywanie czynności bez konieczności korzystania z pomocy innych osób. 

Z kolei terapia mowy może pomóc w problemach z mową, które mogą wystąpić w przypadku choroby Parkinsona.

Duże znaczenie w tej dolegliwości mają też terapie psychologiczne. Mogą być korzystne w leczeniu objawów niemotorycznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, pogorszenie funkcji poznawczych.

Redakcja zdrowezatoki.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, odżywianie i piękno spotykają się w harmonijnym związku, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich poszukujących drogi do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zabiegi stomatologiczne
badanie wzroku Brzesko
Jacy lekarze używają stetoskopu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jacy lekarze używają stetoskopu