Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Leki na katar u dzieci

29 grudnia 2022 Leki na katar u dzieci

Każdy rodzic pragnie ulżyć swojemu maluchowi w czasie przeziębienia. Zwłaszcza podczas uciążliwego kataru, który utrudnia wszelkie czynności i ciągnie się w nieskończoność. Na szczęście na rynku dostępne są różne preparaty mogące ulżyć w tym trudnym okresie. 

Katar u dziecka jest zawsze trudnym czasem i to również dla dorosłych. Nie tylko przeszkadza w zabawie, ale również utrudnia zasypianie, a nawet jedzenie. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić i skrócić czas jego trwania. Niestety nie ma skutecznego leku na natychmiastowe wyleczenie. Niemniej jednak istnieją skuteczne leki na katar u dzieci zmniejszające uciążliwe dolegliwości i przyśpieszające powrót do zdrowia. 

Co na katar u dziecka?

Na rynku dostępne są różnorodne środki do stosowania na katar. Najpopularniejsze są spraye i krople obkurczające śluzówkę i udrożniające nos. Szczególnie pomocne są w pierwszej fazie kataru, gdy cieknie z nosa. Pozwalają zmniejszyć uciążliwe dolegliwości i ułatwić zasypianie. Jednak należy je stosować zgodnie ze wskazówkami producenta. Zbyt długie stosowanie prowadzi do wysuszania śluzówki i krwotoku. Równie popularne są maści na katar, którymi smaruje się dziecko. Specjalne substancje w nich zawarte ułatwiają oddychanie, niektóre działają również rozgrzewająco. Leki na katar u dzieci dostępne są w każdej aptece. Wybierając konkretny środek, należy zawsze kierować się wiekiem dziecka i upewnić czy nie ma uczulenia na konkretne substancje — zwłaszcza przy środkach z olejkami zapachowymi. Podczas kataru pomocna jest również maść majerankowa, którą smaruje się pod nosem. Skutecznie udrażnia nos i dodatkowo nawilża podrażnioną skórę pod nosem. Może być stosowana nawet u niemowląt. 

Plastry do aromaterapii — przydatna broń w walce z katarem

Podczas kataru przydać się mogą również plastry do aromaterapii. W swoim składzie zawierają naturalne olejki, które ułatwiają oddychanie. Wystarczy przykleić je blisko dziecka na noc, by zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Dzięki takiej formie zapach utrzymuje się o wiele dłużej niż w przypadku olejków eterycznych. Zazwyczaj takie plastry działają od 8 do 12 godzin. 

Kiedy warto zrobić inhalację?

Innym sposobem na radzenie sobie z katarem jest inhalacja. Może pomóc w późniejszej fazie kataru, gdy wydzielina zalega i trudno ją wyczyścić. Wystarczy zwykła sól fizjologiczna i nebulizator lub garnek z gorącą wodą. W ten sposób wydzielina zostanie rozrzedzona i łatwiej ją będzie usunąć. Dobrym wyborem będzie także Mgiełka Zabłocka, która nie tylko oczyszcza zatkany nos, ale również zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Dodatkowo ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga podczas infekcji. Leki na katar u dzieci https://gemini.pl/kategoria/dziecko/zdrowie-dziecka/katar można stosować już w początkowej fazie, aby skrócić czas trwania choroby. Niedoleczony katar u małego dziecka może spowodować zapalenie ucha, krtani, oskrzeli, a nawet płuc. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena nosa podczas tej z pozoru niewinnej dolegliwości i pozbywanie się zalegającej wydzieliny. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja zdrowezatoki.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, odżywianie i piękno spotykają się w harmonijnym związku, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich poszukujących drogi do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

zabiegi stomatologiczne
badanie wzroku Brzesko
Jacy lekarze używają stetoskopu

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jacy lekarze używają stetoskopu