Czym charakteryzować powinny się dobre trzewiki robocze?

Dobrze dobrane obuwie robocze chroni stopy pracowników pracujących w trudnych warunkach. Wyróżnić można kilka rodzajów butów roboczych. Wśród nich wyróżnić można trzewiki robocze. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują i jakie mają dokładnie zastosowanie.

Czym są trzewiki robocze?

Zgodnie z obowiązującymi normami w zakresie BHP trzewiki oznaczone są symbolem B. Jest to obuwie wysokie, sięgające za kostkę. Dzięki temu takie buty są w stanie zapewnić odpowiednią ochronę całej stopy. To, co charakteryzuje ten model obuwia roboczego to jego uniwersalność. Bardzo dobrze sprawdzają się na różnych stanowiskach pracy. Dodatkowo mogą być wykorzystywane przy pracach zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Oczywiście na rynku dostępne są różne modele trzewików ochronnych. Różnią się od siebie swoją konstrukcją i rodzajem materiałów, z których zostały wykonane. Czym kierować się przy ich wyborze? Najważniejsze są tu zagrożenia, jakie mogą wystąpić na danym stanowisku pracy.

Przed czym chronią trzewiki robocze?

Omawiany rodzaj obuwia charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem ochrony. Skutecznie zabezpiecza stopy przed działaniem warunków atmosferycznych, czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi i termicznymi. Poza tym dobrej jakości trzewiki robocze zabezpieczają przed ewentualnym porażeniem prądem. Warto tu podkreślić, że na rynku dostępne są również robocze trzewiki, które bardzo dobrze zabezpieczają przed uszkodzeniem stóp w przypadku wybuchu. Mowa tu o obuwiu antyelektrostatycznym.

W jaki sposób chronione są palce w trzewikach roboczych?

Wybierając konkretny model trzewików roboczych, postawić należy na taki, który posiada dodatkowe wzmocnienie palców. Takie obuwie skutecznie chronić będzie palce w przypadku upadku na stopę ciężkiego przedmiotu. Pod tym kątem wyróżnić można kilka typów trzewików roboczych. Pierwszym są trzewiki zawodowe, które pozbawiane są dodatkowej ochrony palców. Drugi typ to trzewiki ochronne, które wyposażone są w podnoski zapewniające wytrzymałość na uderzenia z energią 100 J. Z kolei trzeci typ to trzewiki bezpieczne. Zapewniają największą ochronę palców, ponieważ są w stanie nie ochronić przy uderzeniu z energią nawet 200 J.

Jaką normę posiadać powinny trzewiki robocze?

Buty robocze muszą cechować się wysoką jakością. Tylko wówczas zapewnią one odpowiednie bezpieczeństwo. Dlatego wybór padać powinien zawsze na trzewiki z normą EN ISO 20345. Obuwie robocze zgodne z tą normą to gwarancja ich jakości, a tym samym właściwiej ochrony.