Ekologiczne życie – od czego zacząć?

W dzisiejszym świecie coraz większa ilość osób zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony środowiska naturalnego i chce postępować w sposób ekologiczny. Co robić, żeby pomóc naszej planecie? Oto kilka prostych wskazówek!

Używaj wielorazowych toreb w sklepach!

Dla wielu z nas każda wizyta w sklepie spożywczym oznacza kolejne plastikowe torby na zakupy. Popularne „foliówki” są wszędobylskie, a sztuczne związki użyte do ich tworzenia rozkładają się dziesiątki lat! Ekologicznie jest brać do sklepu własne torby np. materiałowe lub pakować zakupy chociażby w plecaki. Ograniczamy tym niepotrzebne zużywanie plastiku.

Słomki: czy one naprawdę są Tobie niezbędne?

Kolejnym przykładem łatwego ograniczenia produkowania plastikowych odpadów jest zaniechanie używania słomek. Napój wypity prosto ze szklanki będzie smakował dokładnie tak samo. Ewentualnie wiele firm w trosce o środowisko decyduje się obecnie na produkcję papierowych lub metalowych słomek, którem mogą posłużyć za dobry substytut.

Oszczędzaj wodę!

Woda jest kluczowym dla naszego życia płynem i nie możemy doprowadzić do sytuacji, aby jej kiedykolwiek zabrakło. Niestety zasoby stopniowo się kończą, więc nie można pozwolić sobie na jego marnowanie. Używać wody należy rozsądnie, a jeżeli jest to możliwe warto rezygnować z kąpieli w wannie na rzecz bardziej ekologicznego prysznica.

Odstaw węgiel na bok!

Każdy kto ma taką możliwość powinien postarać o wymianę swoje węglowego „kopciucha” na bardziej ekologicznego sposobu ocieplania gospodarstwa domowego. Obecnie wiele samorządów, szczególnie dużych miast, dofinansowuje zakup pieca gazowego, który emituje znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery. Osoby mieszkające w miejscach dobrze nasłonecznionych powinny również zastanowić się nad założeniem na dachu lub w ogródku paneli słonecznych.

agagu.pl