Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Specjalista chorób wątroby – kiedy skierować się do hepatologa?

15 kwietnia 2025 Specjalista chorób wątroby


Problemy z wątrobą dotykają coraz większej ilości osób. Według badań, w Polsce stłuszczenie wątroby może dotyczyć nawet 6 milionów ludzi. Najczęstszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są nadmierny stres, niewłaściwa dieta, spożywanie alkoholu, siedzący tryb życia i unikanie aktywności fizycznej. Prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest bardzo ważne, narząd ten wpływa bowiem na działanie całego organizmu. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób wątroby, jest hepatolog. Sprawdź, kiedy warto się do niego skierować.

Kiedy udać się do hepatologa?

Wiele osób przez długi czas nie zdaje sobie sprawy, że ich wątroba pracuje nieprawidłowo. Narząd ten bowiem nie boli – przynajmniej na początkowym etapie choroby. Objawy mogą być niecharakterystyczne i łatwo je zbagatelizować. Najczęściej pojawiają się:

  • przewlekłe zmęczenie;

  • bóle lub uczucie dyskomfortu po prawej stronie brzucha;

  • zażółcenie skóry i białek oczu;

  • brak apetytu;

  • utrata masy ciała;

  • powiększenie obwodu brzucha;

  • nudności;

  • zmiany w kolorze moczu czy stolca.

Alarmującym sygnałem mogą być również obrzęki nóg, a także ogólne pogorszenie samopoczucia bez wyraźnej przyczyny.

Warto również skonsultować się ze specjalistą w przypadku nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych, zwłaszcza podwyższonych prób wątrobowych, lub po rozpoznaniu zakażenia wirusami HBV czy HCV. Na wizytę należy udać się również w przypadku nieprawidłowości wykryte w badaniach obrazowych – na przykład jeśli zostały w nich uwidocznione zmiany na wątrobie. Im szybciej zostanie wdrożona odpowiednia diagnostyka i leczenie, tym większe szanse na zahamowanie rozwoju choroby.

Jakie badania są najistotniejsze w diagnostyce chorób wątroby?

Podstawą diagnostyki hepatologicznej są badania krwi. W pierwszej kolejności wykonuje się oznaczenie enzymów wątrobowych, które pozwalają ocenić funkcję narządu i wykryć ewentualne nieprawidłowości. W diagnostyce istotną rolę odgrywają także badania obrazowe – najczęściej wykonuje się USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić wielkość i strukturę wątroby, a także wykryć zmiany takie jak guzki czy zwłóknienia. W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz może zlecić na przykład tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. W razie potrzeby przeprowadza się także biopsję wątroby, która pozwala dokładnie określić rodzaj i zaawansowanie choroby. W niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się także badania genetyczne – to zależy od lekarza i tego, z jakim dokładnie problemem pacjent przychodzi na wizytę.

Jakie choroby diagnozuje hepatolog i jak wygląda leczenie chorób wątroby?

Hepatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem wielu chorób wątroby, takich jak stłuszczenie wątroby, marskość, wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, toksyczne uszkodzenia wątroby, choroby autoimmunologiczne, a także nowotwory. Sposób leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia oraz stopnia jego zaawansowania. Na przykład w przypadku stłuszczenia wątroby największe znaczenie będzie miała zmiana stylu życia – wprowadzenie zdrowej diety, redukcja masy ciała oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Przy wirusowych zapaleniach wątroby stosuje się odpowiednią terapię przeciwwirusową, która może skutecznie zahamować rozwój choroby, a w wielu przypadkach doprowadzić nawet do jej całkowitego wyleczenia. Z kolei leczenie alkoholowego zapalenia wątroby wiąże się z koniecznością całkowitego zaprzestania picia alkoholu.

W przypadku marskości wątroby leczenie obejmuje zarówno farmakoterapię, jak i monitorowanie ewentualnych powikłań. Gdy uszkodzenie wątroby jest bardzo zaawansowane, może być konieczne zakwalifikowanie pacjenta do przeszczepienia wątroby. Leczenie nowotworów wątroby jest bardzo indywidualne, zazwyczaj konieczne jest jednak leczenie chirurgiczne. Stosuje się także chemioterapię.

Szybka diagnoza oraz dobrze dopasowany sposób leczenia chorób wątroby znacząco poprawia rokowania pacjentów i zapobiega poważnym powikłaniom. Jeśli doświadczasz wymienionych wyżej objawów lub podejrzewasz u siebie nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, hepatalog w Łodzi może okazać się nieocenioną pomocą w diagnostyce i leczeniu.

Artykuł sponsorowany

Redakcja zdrowezatoki.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, odżywianie i piękno spotykają się w harmonijnym związku, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich poszukujących drogi do lepszego samopoczucia i wyglądu.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?