Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Wkurzający, bo męczący katar dotyka każdego

4 października 2019

Nieżyt nosa, to inaczej katar. Do powstania kataru dochodzi poprzez odczyn zapalny obejmujący śluzówkę nosa. Gdy istnieje takie zapalenie, to dochodzi do powstania nadmiernej ilości wydzieliny, która zatyka nos i blokuje swobodne oddychanie. Dlatego mamy katar, dlatego kichamy i dlatego mamy w tym czasie upośledzony węch i smak.


Katar jest dokuczliwy, gdyż nie tylko zatyka nos, lecz także potrafi spływać do gardła. I problem powstaje wtedy, gdy nie można z gardła usunąć wydzieliny. I tak stoi w gardle powodując dyskomfort w przełyku. Nie blokuje dróg oddechowych, ale sama jej tam obecność jest irytująca.

Co wywołuje katar?

Katar najczęściej wywołany jest przez infekcję wirusową i zazwyczaj nie występuje solo tz. w pojedynkę. Gdyż najczęściej towarzyszy mu przeziębienie. A w tym objawy przeziębienia, jak kaszel, kichanie, gorączka, osłabienie, ból głowy, ból gardła, zapalenie zatok, dreszcze na przemian z poceniem i wiele jeszcze innych oznak przeziębienia.


Ogólnie można powiedzieć, że przyczyną kataru są wirusy grypy, a także adenowirusy i bakterie.

Zapobieganie katarowi

Najlepszym lekarstwem nie tylko w przypadku przeziębienia i kataru, ale także innych chorób jest prewencja. Gdyż powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Bakterie i wirusy mają to do siebie, że przenoszą się drogą kropelkową i powietrzną. Tak właśnie jest w przypadku kataru i przeziębienia. Można się nimi zarazić od chorej osoby, z którą mamy kontakt.

  • Dlatego zapobiegawczo najlepiej omijać i nie spotykać się z osobami zakatarzonymi i przeziębionymi. Choć trudno o takie nie spotykanie się w jednym domu, w którym mieszka kilka osób. Zazwyczaj jest tak, że jeżeli jedna osoba w domu jest przeziębiona, to na pewno infekcję złapie ktoś jeszcze inny z domowników. A być może nawet wszyscy domownicy. Dlatego profilaktycznie dobrze jest odizolować od nosiciela wirusa zwłaszcza małe dzieci, osoby chore i starsze.
  • Chcąc uniknąć kataru i przeziębienia trzeba zadbać o jeszcze większą higienę, o częste mycie rąk używając przy tym innego ręcznika.
  • Bardzo ważne jest noszenie ubioru dostosowanego do warunków atmosferycznych.
  • Wietrzenie pomieszczeń, w których się przebywa, to kolejny sposób na zapobieganie rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.
  • Aby zapobiec chorobie trzeba zadbać o to, aby w pomieszczeniach nie było suchego powietrza, które również podrażnia błony śluzowe nosa i gardła. W tym celu można rozwieszać mokre ręczniki, albo postawić pojemnik z wodą. Możliwe jest także nabycie nawilżacza powietrza.

Leczenie kataru

Gdy mamy katar, to natychmiast chcemy się go pozbyć, bo zatruwa nam życie. Uzależnia nas od chusteczek higienicznych, którymi nieustannie wycieramy lub czyścimy nos. Ponadto zakatarzeni wyglądamy nieciekawie, gdyż mamy czerwony nos i czerwone ciało pod nosem. Nasze oczy też często są zaczerwienione i podkrążone. Poza tym brak nam energii i ogólnie jesteśmy osłabieni, a czasem nawet rozbici.


Wobec czego natychmiast chcemy pozbyć się koszmarnego gościa. W celu pozbycia się kataru stosujemy różne leki apteczne, jak i domowe sposoby na katar i przeziębienie.

  • Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów przy katarze są inhalacje. Wdychiwanie nosem mieszanek ziołowych znacznie skraca czas trwania choroby.
  • W aptece można kupić bez recepty leki oczyszczające nos z nadmiernej wydzieliny śluzowej. Jak również roztwór soli do płukania nosa. W aptekach dostaniemy także ampułki z gotowym roztworem, który można samodzielnie przygotować i zastosować w domu.
  • Oraz krople obkurczające śluzówkę nosa.
  • Albo spray z aplikatorem zawierający wodę morską, która pomaga przemyć nos.
  • W aptekach są także plastry przyklejane na ubranie podczas nocnego wypoczynku lub w ciągu dnia, w których znajdują się olejki eukaliptusowe i sosnowe.
  • Albo żele do smarowania na skórę. Te dwa ostatnie najczęściej stosowane są w przypadku dzieci, lecz człowiek dorosły również może je stosować.

Wizyta u dentysty

Podczas przechodzenia infekcji, która wywołuje katar najlepiej powstrzymać się od wizyt u dentysty. Gabinety stomatologiczne to również dodatkowe źródło bakterii, pomimo wysokiej dezynfekcji możemy mimo wszystko również narazić się na dodatkowe problemy. Jak również większy zabieg stomatologiczny – który później może powodować dyskomfort – może być bardziej uciążliwy i powodować większy dyskomfort. Jeśli już wyleczysz się z kataru, a okresowa wizyta u dentysty będzie nadal nie zrealizowana – sprawdzź ofertę Dentysty w Lublinie. Bogate doświadczenie oraz wysoka jakość obsługi – gwarantują zadowolenie klienta i zdrowy uśmiech (oby bez kataru!).

Możliwości pozbycia się kataru jest wiele, lecz trzeba swoje przecierpieć podczas jego leczenia. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie i niedopuszczenie do infekcji.

Redakcja zdrowezatoki.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, odżywianie i piękno spotykają się w harmonijnym związku, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich poszukujących drogi do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Choroba zwyrodnieniowa stawów
zabiegi stomatologiczne
badanie wzroku Brzesko

Jesteś zainteresowany reklamą?

badanie wzroku Brzesko