Masz siedzącą, wielogodzinną pracę przy komputerze? Jeśli wykonujesz ją bez większych przerw, jesteś szczególnie narażony na zachorowanie na zespół cieśni nadgarstka. Sprawdź, jakie są objawy tej choroby i w jaki sposób można ją leczyć.
Zespół kanału nadgarstka to jedna z najczęściej rozpoznawanych chorób, z którymi zmagają się pacjenci ortopedów i chirurgów ręki. Neuropatia ta wywołuje liczne dolegliwości bólowe oraz drętwienie kończyny górnej, zwłaszcza w obrębie palców.
Kanał nadgarstka – co to takiego?
Kanał nadgarstka stanowi niewielka przestrzeń, znajdująca się między więzadłem poprzecznym dłoniowym a kośćmi nadgarstka. Poprzez kanał przebiegają ścięgna mięśni zginaczy palców, kciuka, a także nerw pośrodkowy. Choroba obejmuje właśnie ten ostatni nerw, poddawany nieustannemu uciskowi.
Czym jest zespół cieśni nadgarstka i z jakimi objawami się wiąże?
Najprościej mówiąc, charakteryzuje się uciskiem na nerw pośrodkowy, znajdujący się w kanale nadgarstka. Choroba polega na zaburzeniu przewodnictwa nerwowego. Jej skutkiem jest zanik mięśni unerwianych przez nerw pośrodkowy.
Do najpopularniejszych objawów pacjentów cierpiących na zespół cieśni nadgarstka należą:
- zaburzenia czucia w obszarze palców,
- drętwienie palców,
- objawy bólowe występujące za dnia i w nocy.
Dolegliwości te dawniej pojawiają się najczęściej u kobiet dojrzałych, po 40. roku życia, choć aktualnie (w dobie powszechnej pracy biurowej) występują także u młodszych osób.
Najczęstsze przyczyny występowania choroby
Zarówno predyspozycje genetyczne, jak również ciąża stanowią czynnik sprzyjający zachorowaniu. Nie zawsze jednak etiologia choroby jest znana. Najczęściej jednak pojawia się u osób, które wykonują wielogodzinną pracę przy komputerze. Ciągłe utrzymywanie mięśni nadgarstka w napięciu przyczynia się w znacznym stopniu do wystąpienia choroby. Warto wspomnieć również o tym, że zespół kanału nadgarstka może stanowić skutek urazu mechanicznego, m.in. złamania kości promieniowej.
Chirurgia ręki – czym jest i jak może pomóc pacjentom z zespołem cieśni nadgarstka?
Chirurgia ręki jest dziedziną łączącą w sobie osiągnięcia różnych specjalności, w tym ortopedii, chirurgii plastycznej oraz mikrochirurgii. Jej celem jest odtworzenie funkcji, pozwalającej pacjentowi na precyzyjne podnoszenie i chwytanie przedmiotów w codziennym życiu.
Profilaktyka i leczenie
Główną metodą leczenia jest zabieg operacyjnym, który ma za zadanie odbarczenie nerwu pośrodkowy w kanale nadgarstka. Operację wykonuje chirurg plastyczny lub specjalista z zakresu chirurgii ortopedycznej. Warto, aby zabieg przeprowadzał lekarz specjalizujący się w chirurgii ręki. Jednym z najbardziej znanych specjalistów w tej dziedzinie jest doktor Maciej Klich. Po przeprowadzeniu zabiegu miejsce operowane nie wymaga usztywnienia. Jeśli chodzi o profilaktykę, zalecane są przede wszystkim przerwy podczas pracy przy komputerze. Krótkie ćwiczenia rozluźniające mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia problemu.