Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Migrena – poznaj przyczyny i możliwości jej leczenia

25 lutego 2022 migrena

Migreny dotykają wielu osób na całym świecie. Ten rodzaj silnego bólu głowy może trwać od paru godzin do nawet kilku dni. W jaki sposób można rozpoznać migrenowy ból głowy? Jak dochodzi do jego powstania? W jaki sposób można go leczyć?

Jak rozpoznać migrenę?

Szacuje się, że migrena dotyka od około 12 proc. do 18 proc. osób dorosłych na różnych etapach życia. Często pojawia się po raz pierwszy w okresie dojrzewania. 

Dolegliwość jak migrena odnosi się do bardzo silnego, zwykle jednostronnego oraz pulsującego bólu głowy, który może występować ze zmienną częstotliwością i nasileniem.

Bardzo często w trakcie przebiegu migreny dochodzi również do innych objawów, między innymi są to:

  • światłowstręt
  • aura – zaburzenia widzenia, na przykład śnieg optyczny
  • duża wrażliwość na dźwięki i zapachy
  • niedowłady kończyn
  • zaburzenia funkcji językowych

Przyczyny migren

Nie są znane dokładne przyczyny pojawiania się migreny, lecz badacze wskazują, że bezpośrednim powodem jest nadmierna wrażliwość neuronaczyniowa, na skutej nieprawidłowego działania receptorów w korze mózgowej.

Osoby, u których występują migreny, mogą częściej na nie zapadać wtedy, gdy narażone są na określone czynniki zewnętrzne, na przykład silne zapachy, hałasy. Dzięki eliminacji tych czynników można zredukować dolegliwości migrenowe.

Jak leczyć migrenę?

Współcześnie leczenie migreny odbywa się na wiele sposobów, co pozwala na dobranie optymalnej metody leczniczej zależnie od stanu pacjenta oraz jego reakcji na wybrane metody.

1. Leki przeciwbólowe

W przypadku migreny najczęściej stosowane są leki pozwalające na doraźne leczenie tej dolegliwości, aby w ten sposób wyeliminować towarzyszące jej objawy.

Najczęściej wykorzystywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, które można zakupić bez recepty. W przypadku silnych bólów, na które leki te nie pomagają, stosowane są inne rodzaje preparatów, na przykład są to selektywne agonisty receptora 5-HT1B/D albo pochodne alkaloidów sporyszu.

2. Leki profilaktyczne

W profilaktycznym leczeniu migren mogą być stosowane różne rodzaje leków, między innymi są to leki przeciwserotoninowe, przeciwdepresyjne, beta-blokery. Dodatkowo pojawiają się doniesienia, że dobre działanie profilaktyczne wykazuje ryboflawina, czyli witamina B2.

Stosowanie tych leków nie zawsze przynosi optymalne efekty, dlatego też w przypadku chorych duże znaczenie ma przetestowanie różnych preparatów, które mogą dać oczekiwane rezultaty.

3. Toksyna botulinowa

Stosunkowo nowym sposobem leczenia migreny jest prowadzenie zabiegów na bazie botoksu, czyli toksyny botulinowej typu A. Związek ten ma działanie blokujące przewodnictwo nerwowe i najczęściej używany jest w usuwaniu zmarszczek mimicznych. Ma on również wysoki potencjał w leczeniu migren.

W przypadku toksyny botulinowej leczenie migreny polega na wykonaniu serii zastrzyków w głowę, a dokładnie w miejsca, które mogą powodować pojawianie się bólu na skutek ruchu mięśni twarzy. W efekcie możliwe jest zredukowanie częstotliwości i nasilenia migren. Metoda ta jest wysoce bezpieczna i jednocześnie bardzo obiecująca pod kątem efektów.

Redakcja zdrowezatoki.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie troska o zdrowie, odżywianie i piękno spotykają się w harmonijnym związku, tworząc inspirującą przestrzeń dla wszystkich poszukujących drogi do lepszego samopoczucia i wyglądu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Stan zapalny zatok
gastroskopia
głowica usg

Jesteś zainteresowany reklamą?