Każdy wie, że pogoda często bywa kapryśna. Raz jest ładna i sprawia, że czujemy się dobrze i mamy w sobie pełno energii. A innym razem pogoda sprawia, że nie chce nam się wstać z łóżka i wychodzić z domu. Wszystko dlatego, że większość ludzi źle reaguje na zmianę pogody. Mówimy wtedy o tych ludziach, że są meteoropatami. Bo meteoropatia, to nadwrażliwość na zmianę pogody.
Objawia się ona wahaniami ciśnienia, bólem głowy, zawrotami głowy, sennością, brakiem koncentracji, brakiem energii, złym samopoczuciem i ogólnym rozdrażnieniem. Meteoropatów jest coraz więcej na świecie. Jest nie tylko coraz więcej ludzi reagujących na zmianę pogody, lecz także coraz młodsi ludzie skarżą się na złe samopoczucie podczas zmian pogodowych. A pogoda ma to do siebie, że jest zmienna. Tak było i tak będzie do końca świata.
Dlaczego tak się dzieje?
Może współczesny człowiek jest słabszy niż byli kiedyś ludzie. A może przywiązujemy do swojego samopoczucia zbyt dużą wagę. Tak, czy siak wielu z nas narzeka na pogodę zwłaszcza jesienią i wiosną. Czasem również zimą i tylko latem jakby mniej. Latem zazwyczaj też narzekamy, lecz na co innego. Narzekamy na brak słonecznych dni, albo na nadmiar słońca i suszę.
Narzekamy również na wiatr, który wpływa na nas również niezdrowo. Podczas wietrznych dni czujemy się senni lub zbyt pobudzeni. Gdyż wiatr ma bezpośredni wpływ na układ nerwowy człowieka. Choć nie wszyscy na wiatr źle reagują. Jest sporo takich osób, które uwielbiają wietrzne dni i czują się dobrze podczas, gdy wieje i dmucha. Jedynie boją się tego, aby ich wiatr nie przewiał, bo wówczas przyjdzie przeziębienie, które trzeba będzie leczyć. Najbardziej na zmiany klimatyczne narażone są osoby mające problemy sercowo-krążeniowe, oraz osoby z reumatyzmem i bólami stawów.
Słowo o klimacie
Nic jednak nie poradzimy na pogodę podobnie, jak na zmieniający się klimat. A zmienia się klimat na ziemi, to jest pewne. I choć zmiany te nie następują z dnia na dzień, lecz następują i są odczuwalne przez wiele osób. Czym jest klimat? Klimat jest stanem parametrów pogody, który zostaje uśredniony przeważnie po trzech dekadach. Klimat, to ogól zjawisk pogodowych panujących w danym regionie. Uwzględnia on różnego rodzaju opady, fronty atmosferyczne, siłę i prędkość wiatru, temperaturę, zachmurzenie.
Klimat danego regionu zależy od strefy klimatycznej, w jakiej leży dany region. I uwzględnia wiele rzeczy, np. rzeźbę terenu, odległość od morza, pokrycie terenu, wysokość obszaru nad poziomem morza.
Ogólnie na ziemi mamy kilka rodzajów klimatu, jak klimat umiarkowany, klimat zwrotnikowy, klimat podzwrotnikowy, klimat okołobiegunowy, klimat równikowy, klimat podrównikowy.