Tomografia komputerowa głowy z kontrastem to badanie, które u wielu pacjentów wywołuje duży niepokój.
Na tego typu badanie kieruje z reguły lekarz neurolog. Dzieje się tak wtedy, gdy pacjent uskarża się na uporczywe bóle głowy, na przykład migrenowe albo ma niepokojące objawy takie jak podwójne widzenie. Na skierowaniu lekarz umieszcza dopisek, jeśli badanie ma być wykonane z kontrastem. W przypadku badania głowy zazwyczaj wykonuje się badanie z kontrastem, które jest dużo dokładniejsze niż badanie bez niego. Kontrast to jedyny stosowany w Polsce środek cieniujący.
Dzięki niemu na zdjęciu rentgenowskim można zobaczyć więcej szczegółów. Kontrast w rzadkich przypadkach może powodować ciężkie powikłania w tym nawet zgon, stąd właśnie obawy wielu pacjentów.
Aby zmniejszyć ryzyko stosuje się różne działania zaradcze. Kontrast stosowany w przypadku badania głowy składa się ze związków jodu, który potrafi uczulać a nawet wywołać wstrząs anafilaktyczny. Jeśli więc badanie ma być wykonane z kontrastem pacjent musi koniecznie dostarczyć wykonane kilka dni wcześniej w laboratorium badania takie jak: poziome GFR, kreatyniny i TSH. Nerki pacjenta muszą być sprawne, aby organizm był w stanie pozbyć się kontrastu. Tak samo istotny jest dobry stan tarczycy.
Przygotowanie przed badaniem tarczycy
Pacjenci przed badaniem wypełniają specjalną ankietę, gdzie zgłaszają, na jakie choroby chorują, jakie przyjmują leki. Trzeba też określić, czy kobieta nie jest w ciąży, bo stan ten jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania. Są także pytanie o tolerancję kontrastu w przeszłości i występowanie uczuleń. Alergicy są także w grupie ryzyka osób, u których mogą wystąpić powikłania. Na koniec pacjent podpisuje zgodę na badanie z kontrastem. Może on także odmówić podania kontrastu i wtedy odbędzie się tomografia bez tego środka.
Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie należy wypić około 1, 5 litra wody by nawodnić organizm. W dniu badania trzeba być na czczo i nie pić niczego przez kilka godzin poprzedzających. Gdy przyjdziemy na badanie należy być kilka minut przed czasem, zgłaszamy się do pokoju pielęgniarek, oddajemy ankietę, badania, pokazujemy dowód osobisty.
Następnie pielęgniarska zakłada wenflon, przez który będzie podawany kontrast. Pielęgniarka instruuje także, co do przebiegu badania. Należy zadbać o wygodną odzież bez elementów metalowych, zdejmujemy, więc z uszu kolczyki. Badanie odbywa się w ubraniu, zdejmuje się tylko buty i okulary.
Pacjent kładzie się na plecach w miejscu wskazanym przez lekarza i dostaje zalecenie by pozostać nieruchomo. W okolicy głowy są specjalne ograniczniki, co ułatwia utrzymanie właściwego położenia. Pacjent w czasie badania pozostaje sam, lekarz i pielęgniarka są jednak cały czas w kontakcie wzrokowym. Pierwsza część badania odbywa się bez kontrastu, po czym przychodzi pielęgniarka wstrzykuje kontrast do żyły łokciowej. W przypadku tomografii głowy jest to 50 ml, czyli stosunkowo niewielka ilość.
Przez kilkanaście sekund pacjent czuje ciepło, głównie w okolicach szyi i głowy oraz delikatne parcie na pęcherz. Uczucie to szybko ustępuje. Badanie jest krótkie, nic nie boli, słychać tylko hałasy dochodzące z urządzenia. Po badaniu należy zostać przez 20 minut pod gabinetem, by stwierdzić czy pacjent nie ma powikłań. Następnie udaje się do pielęgniarki w celu usunięcia wenflonu. Przez dobę po badaniu należy pić dużo wody. Wynik badania w terminie do 7 dni pojawia się w poradni lekarza zlecającego.