Błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w zdrowej diecie, a sięganie po produkty będące jego dobrym źródłem każdemu z nas przyniesie wiele korzyści.
A dla kogo dobrym wsparciem będzie dieta wysokobłonnikowa?
Dieta wysokobłonnikowa, często nazywana też bogatoresztkową, może pomagać nam w utrzymaniu dobrej formy na wiele sposobów. Wiadomo, że dzięki obecności większych ilości błonnika w diecie, można poprawić prace jelit i na bieżąco oczyszczać organizm ze szkodliwych toksyn. Zdrowa dieta, w której większe ilości błonnika pojawiają się regularnie, pomaga też w walce z takimi problemami, jak zaparcia czy zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu. Dieta wysokobłonnikowa może też odgrywać niezwykle istotną rolę w profilaktyce takich chorób, jak nadwaga czy miażdżyca, zmniejsza też w znacznej mierze ryzyko rozwoju raka jelita. Dieta bogata w błonnik polecana jest tym osobom, którym często dokuczają zaparcia, oraz tym, którzy cierpią z powodu nadmiernej pobudliwości jelita grubego.
Jakie produkty zwierają blonnik?
By móc korzystać z takiej diety, należy włączyć do swego menu więcej produktów spożywczych, będących wartościowym źródłem błonnika. Substancja ta znajduje się m. in. w owocach, warzywach oraz w roślinach strączkowych, dobrym jej źródłem są też produkty z pełnych ziaren zbóż. Ze względu na zawartość błonnika, warto też włączyć do swej diety kaszę gryczaną i jęczmienną, suszone owoce oraz otręby pszenne. Osoby, które stosują taką dietę, nie mogą też zapominać o tym, jak ważna staje się w tym przypadku woda. Warto dodatkowo sięgać po soki owocowe i warzywne, dzięki którym można nawodnić organizm, a przy okazji wspomóc go dodatkową porcją witamin i minerałów.