Ostatnie dekady to zauważalny wzrost występowania chorób i schorzeń układu oddechowego. Ponadto wzrasta zapotrzebowanie na porady medyczne dotyczące uszu i narządów węchu. Z pewnością ma to korelację z coraz wyższym poziomem zanieczyszczenia środowiska i zarazem z coraz większą świadomością społeczną dotyczącą kondycji zdrowotnej. O negatywnym wpływie czynników środowiskowych wiedzą mieszkańcy wielu polskich miast. Kraków jest w niechlubnej czołówce. Podobnie jak z innymi działami medycyny, także w tym przypadku mamy do czynienia ze specjalizacją. Jest nią otolaryngologia. Termin, co zrozumiałe, pochodzi z łaciny, i można go rozszyfrować za pomocą znajomości trzech słów: otis (ucho), larynx (krtań) i rhinos (nos).
Co to jest otolaryngologia?
Otolaryngologia to dziedzina laryngologii. Według oficjalnej nomenklatury otolaryngolog to lekarz, który zajmuje się schorzeniami i chorobami, dotyczącymi takich organów, jak: nos i zatoki, jama ustna, uszy, zmysły smaku i powonienia, tchawica i krtań, gardło, narządy równowagi oraz narządy słuchu.
Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny podstawowy zakres badań otolaryngologicznych może wykonać lekarz innej specjalizacji, w tym pierwszego kontaktu lub pediatra w przypadku dzieci. Jednak przy jakichkolwiek wątpliwościach trzeba skorzystać ze wsparcia specjalisty. Otolaryngologia gwarantuje wsparcie w ostrych stanach chorobowych oraz po urazach.
Otolaryngologia dziecięca
W dużych i zanieczyszczonych aglomeracjach, takich jak obszar obejmujący Górny Śląsk czy wspominany Kraków, zauważalnie wzrosło zapotrzebowanie na otolaryngologię dziecięcą. Specyfika tej gałęzi medycyny wynika przede wszystkim z konieczności dostosowania terapii do wieku pacjenta oraz tego, że dzieci cierpią na inne choroby niż ich rodzice czy dziadkowie. Najczęściej otolaryngolog dziecięcy zajmuje się nawrotowymi lub przewlekłymi zapaleniami ucha środkowego i zatok przynosowych.
Kolejnymi czynnikami różnicującymi najmłodszych pacjentów od dorosłych są zaburzenia rozwojowe. Do tej grupy zalicza się zarówno rozszczepienie warg lub podniebienia, jak również deformacje obejmujące twarzoczaszkę oraz górne drogi oddechowe. Rodzice najmłodszych dzieci winny zasięgać porady otolaryngologicznej także w przypadku nieprawidłowej artykulacji, której powodem nie są wymienione wcześniej wady rozwojowe. Może się okazać, że problemy z mówieniem wynikają z nierozpoznanej wady słuchu, co w przypadku niewykrycia będzie rzutować spowolnionym rozwojem ogólnym.
Wspominając o otolaryngologii czy laryngologii, trzeba pokrótce przybliżyć audiologię. Jest to dział medycyny, zaliczany do otolaryngologii, wyspecjalizowany w leczeniu i diagnozowaniu wad słuchu (nabytych i wrodzonych). Kraków – tutaj także można znaleźć godnego zaufania specjalistę z tej dziedziny, przyjmującego od zaraz.
Artykuł sponsorowany