Pierwsze samodzielne wakacje

Lato to czas odpoczynku i nieskrępowanej zabawy. Pozwala oderwać się od codziennych obowiązków i pewnej rutyny i dlatego właśnie tak uważnie dobieramy miejsca, gdzie chcemy jechać i oczywiście towarzystwo. Nie inaczej jest z dziećmi. Nastolatki więc w pewnym momencie będą wolały jechać gdzieś ze znajomymi, a nie z rodzicami. I o ile jest to dobre wprowadzenie do samodzielności, to jednak pierwsze wakacje to także czas na eksperymenty, a ich przecież często chcemy uniknąć. Ta samowolka może być okazją do tego, by sięgać po narkotyki, alkohol, papierosy. I dlatego warto z dziećmi porozmawiać przed wyjazdem.

Czas na eksperymenty

W wielu wypadkach to właśnie wakacje są czasem pierwszego kontaktu młodzieży z używkami. Bywa tak, że te próby są podyktowane są wpływem znajomych lub pewnego rodzaju luzem związanym z brakiem nadzoru dorosłych. Powodów może być bardzo dużo, ale przecież w różnych okolicznościach czasem mamy ochotę by czegoś spróbować. Wakacje to także okazja do tego, by podejmować pierwsze samodzielne decyzje, ale również ponosić ich konsekwencje. Ciekawą lekcją może być na przykład konieczność gospodarowania pieniędzmi, zadbania o siebie, zaplanowania zakupów czy też transportu. I choć taka samodzielność ma bardzo wiele zalet, które przydadzą się w późniejszym życiu. To też czas jednak często ryzykownych i fatalnych w skutkach decyzji.

Pierwsze niekoniecznie dobre doświadczenia

Warto pamiętać o tym, że dla nastolatków palenie papierosów czy picie alkoholu jest synonimem dorosłości. To, co zakazane, jest atrakcyjne, a sam fakt, że dopiero po 18 roku życia legalnie można pewne używki kupić, też sprawia, że stają się one produktem pożądanym. Brak rodzicielskiej kontroli to także zachęta. Warto też pamiętać o tym, że dzieci, eksperymentując, nie wiedzą, jak organizm zareaguje na mniejszą czy większą dawkę alkoholu, nie znają granic, więc często zdarzają się przedawkowania i zatrucia, które kończą się nawet w szpitalu. Czasem wakacje to także okazja do tego, by sięgać po narkotyki czy dopalacze. One pozwalają odciąć się od świata, dodają odwagi czy też dorosłości. I choć są to rzeczy nielegalne, a powszechnie dostępne testy https://www.i-apteka.pl/pol_m_Testy-diagnostyczne_Wykrywajace-narkotyki-438.html są narzędziami pewnej kontroli, to jednak z roku na rok rośnie ilość osób, które sięgają po używki. Wcale nie pomagają sankcje prawne, pogadanki w szkołach, programy profilaktyczne. Przed wyjazdem nastolatka na pierwsze samodzielne wakacje warto porozmawiać z dzieckiem, bo tylko duże poczucie własnej wartości pozwala na to, by odmówić innym, jeśli nie ma się ochoty na alkohol czy narkotyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.