Gdy dochodzi do złamania zęba, najlepiej od razu udać się do stomatologa. W jaki sposób odbudowuje się złamane zęby? Jaka metoda odbudowy będzie najlepsza?
Co zrobić, gdy złamie się ząb?
Złamanie zęba polega na jego uszkodzeniu mechanicznym, które najczęściej powoduje ubytek w tkance zęba. Ząb może złamać się na różnych wysokościach – przy dziąśle, na czubku. Złamanie może być też proste lub ukośne.
Do złamania zęba najczęściej dochodzi na skutek nieszczęśliwych wypadków. Upadek, wypadek podczas uprawiania sportów czy wypadek komunikacyjny – na skutek takich zdarzeń może dojść do uszkodzenia zęba polegającego na jego złamaniu. Również złamanie zęba może być efektem osłabienia jego struktury, na przykład na skutek postępującej próchnicy czy po leczeniu kanałowym – endodontycznym.
Jeżeli doszło do złamania zęba, w takim przypadku trzeba jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Zwlekanie z wizytą może nie tylko nasilać ból pojawiający się na skutek złamania, lecz też przyczynić się do pojawienia się infekcji.
Kompleksową obsługę w tym zakresie oferuje klinika dentystyczna Studio SE+ z Krakowa, która specjalizuje się w nowoczesnym leczeniu stomatologicznym.
Jak odbudować złamany ząb?
Obecnie pacjenci mają do dyspozycji szeroką gamę metod pozwalających na odbudowę złamanego zęba. Wybór właściwej będzie zależny przede wszystkim od miejsca jego złamania. Im większe uszkodzenie tkanki zębowej, tym bardziej kompleksowe leczenie będzie potrzebne.
Do odbudowy złamanego zęba najczęściej stosowane są poniższe metody:
1. Licówka protetyczna
Jeżeli złamanie zęba jest niewielkie albo powierzchniowe, wtedy stosowane są najczęściej licówki protetyczne. Jest to rodzaj protez zębowych w formie cienkich płatków z porcelany albo kompozytu, które umieszczane są na przedniej stronie zębów.
Najtrwalsze są licówki protetyczne porcelanowe, które wykonuje również klinika dentystyczna Studio SE+ z Krakowa. Mogą one posłużyć na wiele lat i jednocześnie skutecznie imitują wygląd szkliwa zębowego. Licówki kompozytowe są tańsze, lecz mniej wytrzymałe.
2. Koronka zębowa
Korona czy koronka zębowa jest stosowana wtedy, gdy nie doszło do uszkodzenia korzenia zębowego, natomiast uszkodzeniu uległa jego korona naturalna.
Porcelanowa koronka pozwoli na odbudowę zęba i nadanie mu atrakcyjnego wyglądu. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych.
3. Implant stomatologiczny
Gdy doszło do poważnego uszkodzenia zęba, co spowodowało konieczność wyrwania go w całości, razem z jego korzeniem, wtedy rozwiązaniem jest zastosowanie implantu stomatologicznego.
Implant stomatologiczny jest rodzajem wszczepu umieszczanego w kości, który służy jako korzeń zębowy. Na implancie umieszcza się koronkę albo mostek w przypadku ubytków mnogich.
Zastosowanie implantu jest dość drogie, lecz też jest to uzupełnienie, które może posłużyć na wiele lat i jednocześnie dla pacjenta jest ono bardzo komfortowe. Klinika dentystyczna Studio SE+ z Krakowa może zaoferować pacjentom najwyższej jakości systemy implantologiczne.